Pretekla razstava

Matej Čepin: The Next Day: Wicked Witch of the West (Naslednji dan: Hudobna zahodna vešča)

19. 04. 2022

Slikar Matej Čepin je v Generali galeriji prvič sodeloval že leta 2019 na skupinski razstavi Divjih v srcu. Takrat se je predstavil s tremi deli, na tokratni samostojni razstavi pa predstavlja več kot dvajset del, ki prikazujejo umetnikovo ustvarjanje od leta 2014 do danes.

Utrinek iz pogovora Mateja Čepina s kustosinjo Generali galerije Petro Bizilj Silva*:

Petra: »V enem izmed najinih pogovorov ste mi dejali, da vas je slikarstvo pritegnilo že odkar pomnite. Kdaj ste začutili, spoznali, da želite slikati in da je to vaša pot?«

Matej: »Slikati sem začel okrog leta 1998. Bolj resno lahko rečem, da od leta 2007, ko sem pridobil atelje. Vseskozi me je zanimal preplet romantičnega sveta, kjer se po navadi nekaj zaplete in zgodi se preplet voajerske detektivke, s fantazijskim svetom grozljivega in pravljičnega sveta. Že kot otrok sem požiral pravljice in druge najrazličnejše zgodbe. Nekatere so se mi vtisnile globoko v spomin in se zdaj prepletajo z resničnostjo, torej nekako tako – srečno do konca svojih dni.«

Petra: »Na vaših slikah zaznamo vpliv klasičnega slikarstva, naklonjenost do nizozemskega slikarstva 17. stoletja, predstavljenega na modernističen način, pa tudi vpliv filma in filmskih likov iz filma Čarovnik iz Oza. Vaše slikarstvo je preplet različnih slogov, v svojih delih prikazujete zgodbe današnjega sveta. Zanimajo vas vprašanja o bistvu človeškega bivanja in o njegovem obstoju. Motivika je zelo aktualna, saj prikazujete svet, ki ga poneumljajo razni
resničnostni šovi, elektronski mediji, družbena omrežja, ki potiskajo posameznika in celotno družbo v pasivnost in otopelost. Podobe živijo svoje življenje, so odmaknjene od življenja tukaj in zdaj in izražajo vprašanje o smislu človeškega življenja. Vzete so iz različnih vsebin
in tudi časov, nato pa se znajdejo v vašem svetu. Lahko poveste kaj več o tem? Se čutite modernista oziroma postmodernista s klasičnimi prvinami?«

Matej: »Morda, ali pa imam občutek, da prihaja vse z nekega drugega prizorišča. Seveda me vseskozi privlači in zanima nizozemsko slikarstvo 17. stoletja, a poleg flamskih mojstrov, sploh Jana van Eycka, me močno pritegne tudi Francisco José de Goya y Lucientes, španski slikar. Sam sicer ne vem, kam bi se lahko umestil, so pa name poleg slikarstva vsekakor vplivali film noir in televizijske serije iz 90. let, kot je Twin Peaks, vsaj skozi nekakšen pogled razmišljanja, na začetku blede zamisli pred slikanjem. Morda bi lahko rekel, da sem klasični slikar z nekakšnim neo pridihom (pridihom neoklasike).«

*Pogovor v celoti najdete tukaj.

BIOGRAFIJA
Matej Čepin, slovenski slikar, je bil rojen 25. julija 1977 v Celju. Nima formalne likovne izobrazbe, likovno se je izobraževal samostojno. Do zdaj se je predstavil na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Za svoje ustvarjalno delo je prejel več nagrad in priznanj, med drugim drugo nagrado na 4. bienalu slik malega formata v Ljutomeru leta 2006, leta 2008 veliko odkupno nagrado mednarodnega slikarskega Ex-tempora v Piranu in leta 2009 nagrado grand prix mednarodnega slikarskega Ex-tempora v Piranu. Za nagrado grand prix je bil nominiran štirikrat, v letih 2008, 2009, 2013 in 2016.
Od leta 2019 razstavlja v okviru umetniške skupine Divji v srcu (Jurij Kalan, Aleksij Kobal, Silvester Plotajs-Sicoe in Matej Čepin). Od leta 2017 ima status samozaposlenega na področju kulture. Deluje tudi kot kurator in organizator razstav drugih likovnih ustvarjalcev. Živi in dela v Celju.

VEČ:
Razstava je na ogled od 20. 4. do 2. 9. 2022.
Vabljeni tudi na ogled virtualne galerije.